A gyógymasszázs egyáltalán nem egyenlő a hétköznapi, bárkinek elérhető relaxáló masszázzsal. A speciális manuálisan vagy kiegészítőkkel végzett kezelés különleges fogásokból tevődik össze. Rengeteg pozitív hatása ismert és sok betegség kiegészítéseként bevezethető. A Gyógytornászom weboldalán erre is kitérnek. A masszázs az egyik legősibbnek számító terápiás módszer. A fizioterápia részét képezi, ezért nagyon gyakran választják gyógytorna vagy más terápia kiegészítéseként.

A gyógymasszás adott fogások sorozata, amit a terapeuta kézzel végez. A különféle nyomó-húzó mozdulatokat tudatosan adagolja. Sokszor, akik a Gyógytornászomhoz jelentkeznek, elképesztő mértékű fájdalomról számolnak be. A gyógymasszázs célja a fájdalom enyhítése, a helyi keringés javítása, az izmok és lágyrészek fellazítása. A kezelés közben oldódik a stressz, emiatt pedig a test ellazul. A speciális masszázsfajtának az alapjai a svédmasszázsra támaszkodnak, azonban ezeket csak orvosi utasításra lehet elvégezni.

Milyen típusai vannak a gyógymasszázsnak?

Az előbb már említettük, hogy alapja mindig a svédmasszázs. Így a svédmasszázs az egyik legnépszerűbb gyógymasszázs fajta. Ez főként az izmok és az ízületek letapadása, húzódása esetén jó választás. Segít ugyanis ellazítani a feszülő izmokat. A következő típus a szegment masszázs. Ezt, ahogyan a neve is mutatja, adott testtájékon vagy szervi probléma esetén végzik. Tulajdonképpen az adott, problémás testrész szegmentjét kezelik. Népszerűnek számít még a kötőszöveti masszázs is.

Ennél a módszernél az adott terület vérkeringését próbálják serkenteni. Azonban ennek egyik csodálatos mellékhatása, hogy a belső szervekre is pozitív hatást gyakorol. A csonthártya kezelés ritka és egyben fájdalmas masszázs fajta. Csontra ható mozdulatokat végeznek, ami speciális változatnak tekinthető. A nyirokmasszázst soroljuk az utolsó helyre, bár egyre több páciensnél alkalmazzák. A nyirokkeringés javítása a célja, amivel csökkenteni lehet az ödémákat, vizenyőket. Ráadásul a káros anyagok elszállítása és az anyagcsere is felgyorsul tőle a szervezetben.

Mikor van lehetőség és mikor nem javasolt a gyógymasszázs?

Egyrészt részt vehet a kezelésen az, akinek krónikus vénás betegségei vannak. Számukra elő- és utókezelésként is tökéletes megoldás a gyógymasszázs. Továbbá, az is bátran választhatja a különleges masszázstípust, akinek idegrendszeri panaszai vannak, illetve hát- és nyakfájdalomtól szenved. A keringési és a reumás eredetű betegségek is idesorolhatóak. Azonban az is igaz, hogy a gyógymasszázs nem mindenkinek ajánlott.

Az egyáltalán nem vehet részt rajta, akinek akkut gyulladása vagy fertőző megbetegedése van. Továbbá annak sem ajánlott, akinek magas a láza, esetleg cukorbetegségben szenved. További kizáró állapot a menstruáció és a vérzékenység, a legyengült állapot, szőrtüszőgyulladás, friss sérülés és a hámhiány. Egyes daganatos megbetegedéseknél sem ajánlott részt venni egy jóleső gyógymasszázson, mert többet árthatnak vele, mint amennyit használna.