A klasszikus koncertek minden évben rengeteg embert rabul ejtenek. Ez nem csoda, hiszen a koncerteken uralkodó hangulat és látványvilág garantálja az extázis élményét. Főleg annál, aki egyébként is nagy szerelmese a zenének. A klasszikus koncertek lenyűgözik a hallgatókat, ráadásul olyan különleges atmoszférát teremtenek, amiben az idő megállni látszik.
Különösen igaz ez a barokk zene esetében, ami fenséges harmóniáival, gazdag díszítéseivel és lendületes ritmusaival elvarázsolja a közönséget. A barokk zene az európai kultúra egyik legmeghatározóbb korszakának lenyomata, ami a 17. és a 18. században teljesedett ki. Rákász Gergely, mindenki nagy örömére, már évek óta teljes mértékben vissza tudja adni a barokk zene és a kor hangulatát úgy, hogy közben igazán nagy zeneszerzők műveit vonultatja fel.
A barokk zene kifejezőerőben gazdag, gyakran monumentális hangzású. Az ellenpontosság és a polifónia jellemzi, vagyis az, hogy egyszerre több egyenrangú dallam szól. A díszítések fontos szerepet kapnak, a zeneművek virtuozitása pedig lenyűgözi a hallgatókat. A barokk kort a túldíszítettség, a feltűnő színek és az aranyozott építészeti megoldások jellemezték. Tulajdonképpen ez jelenik meg a zenében is. A klasszikus koncertek pontosan ezt a stílust szeretnék visszaadni.
Mi jellemzi a barokk kort, mint irányzatot?
A barokk időszak a reneszánsz és a klasszicizmus között helyezkedik el, körülbelül 1600-tól 1750-ig tartott. Ez az időszak a pompa, a mozgalmasság és a szenvedélyesség korszaka volt. A művészetekben a dinamizmus, az érzelmek kifejezése és a díszítések gazdagsága dominált. Az építészetben a hatalmas kupolák, oszlopcsarnokok és díszes belső terek jellemezték a barokk stílust, ami természetesen a zenei kompozíciókra is jelentős hatással volt.
Magát az irányzatot nagyon sokszor elnagyolt, bonyolult minták és a gazdag díszítés jellemezte. Főbb jellemzői közé tartozik a monumentalizmus, az illúzió valóságként való bemutatása, a misztika és titokzatosság, valamint a látványosság. A barokk zene érzelmekben gazdag, dinamikus és kifejező, ami különös hatással bír az emberi lélekre.
A klasszikus koncertek során milyen nagy zenei alakok művei csendülnek fel?
A barokk korszak legismertebb zeneszerzői közé tartozik Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel és Antonio Vivaldi. Bach polifonikus művei, mint a „Máté-passio” és a „Brandenburgi versenyek” a zeneirodalom csúcspontjának számítanak. Händel oratóriumai, közöttük a „Messiás”, hatalmas hatással voltak a következő generációkra.
Vivaldi „A négy évszak” című hegedűversenyei pedig a barokk zene egyik legismertebb remekművei. A barokk zenei korszakot szokták még generálbasszusnak vagy continuo-korszaknak is nevezni. Ebben az időszakban kamaraegyüttesek és hangszercsoportok jöttek létre. Gyakorlatilag a mai szimfonikus zenekarok elődjeinek számítanak. A barokk zenét természetesen képviselte még Jacopo Peri és Claudio Monteverdi, Alessandro Scarlatti, Jean-Philippe Rameau.
Beszéljünk kicsit Rákász Gergely munkásságáról is!
A klasszikus zene varázslata a mai napig tart, ezt bizonyítja Rákász Gergely orgonaművész pályafutása is. Kiemelkedő tehetségét már fiatalon megmutatta, hiszen 15 évesen adta elő első művét. 2005-ig az Egyesült Államokban tanult és közben folyamatosan koncertezett. Az elmúlt évtizedekben több mint 2000 fellépése volt Magyarországon, Európában és Amerika nagyvárosaiban.
Rákász Gergely nem csupán kiváló orgonista, hanem rendkívül egyedi előadó is. Az általa nyújtott klasszikus koncertek ötvözik a komolyzenét a modern látványtechnikával, ezáltal a fiatal generációt is közelebb csábítva a műfajhoz. Sokan nem tudják, de a művész jótékonysági projektekben is részt vesz. Többek között, alapítványa fiatal tehetségeket karol fel és az anyaország határain túl élő magyar közösségeknek szervez koncerteket.
Karizmatikus előadásmódja, kifinomult játéka és rendkívüli muzikalitása tette őt a magyar zenei élet egyik legkiemelkedőbb alakjává.
Mi a klasszikus koncert lényege és mit képes nyújtani?
Egy klasszikus koncert több, mint csupán zenei előadás. Az előadó és a közönség közötti kapcsolat különleges energiát teremt. A barokk zene pompája, a klasszikus hangszerek hangzása és a zeneművek gazdagsága olyan élményt nyújtanak, amit semmilyen más műfaj nem képes helyettesíteni.
A koncertteremben átélt pillanatok felejthetetlenek, hiszen a zene képes áthidalni az idő és tér korlátait, megérintve a hallgatók lelkét. A klasszikus koncert kiváló ajándék olyan embernek, aki kedveli az ilyen dallamokat. Valóban megéri koncertekre járni, hiszen csökkenti a stresszt és megnyugtatja az embert egy hosszadalmas, gondokkal nehezített nap után.
A klasszikus koncert tehát lehetőséget ad arra, hogy a hallgatók megismerjék ennek a lenyűgöző korszaknak a csodáit. A barokk zene nem csupán a múlt egyik legfontosabb zenei korszaka, hiszen napjainkban is inspiráló hatással bír. Rákász Gergely munkássága pedig kiváló példa arra, hogy a klasszikus zene még mindig él és hatni képes az emberekre.
admin hozzászólásai